بلاگ

طرز نگهداری گل رز در گلدان

باکس گل رز صورتی سفید

نگهداری گل های رز در گلدان و باغچه دارای نکات بسیاری میباشد که شما میتوانید با آموختن این نکات گل های خود را به درستی پرورش دهید در این بخش از شادیچی قصد داریم تا بپردازیم به طرز و روش اصولی و صحیح نگهداری از گل های رز در باغچه و گلدان لذا تا پایان با ما هممراه باشید.

هرس تابستانی از نکات نگهداری گل‌های رز

برای اینکه در فصل پاییز شاهد رویش گل‌های رز در باغچه باشید، لازم میباشد که اواسط تابستان برای مراقبت از آن‌ها اقداماتی انجام دهید. اگر هم رزهای باغچه‌تان هنوز سرخ‌وصورتی و شاداب به نظر نمی‌رسند، باز هم به این اقدامات نیاز پیدا می‌کنید. هنگامی که شکوفهٔ گل‌ها برای آخرین‌بار باز شدند، وقت هرس‌کردن تابستانی‌شان فرا می‌رسد.

البته این هرس‌کردن با هرس‌کردنِ اواخر زمستان، که در آن کناره‌ها و قسمت عقبی گل‌ها را کوتاه می‌کنیم، متفاوت است. هرس تابستانی سبک‌تر میباشد و هدف از آن چیدن غنچه‌هایی میباشد که دیگر گل نمی‌دهند. با این کار امکان رویش گل‌های جدید بیشتر می‌شود.

هدف این میباشد که کار هرس کردن را به‌شکلی انجام دهیم که انگار خوشه‌ای از گل‌های رز با ساقه‌های بلند را می‌چینیم. قرار نیست صرفا غنچه‌هایی را که گل نمی‌دهند جدا کنیم. دستکش به دست کنید، قیچی باغبانی را بردارید و ساقه را تا سرحد یکی از غنچه‌های روبه‌بیرون که پایین ساقه قرار دارد کوتاه کنید. معمولا چیزی حدود ۲۰-۳۰ سانتی‌متر از رویش قدیمی ساقه را جدا می‌کنیم.

مراقبت‌های پس از هرس‌کردن گل رز در باغچه و گلدان

نتیجهٔ مستقیم این مدل هرس‌کردن این میباشد که گل‌های رز با سرعت قابل‌توجهی رشد می‌کنند. در این رویش مجدد، ذخایر انرژی گیاه مورداستفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، پس از هرس‌کردن گیاه لازم میباشد غذا و آب اضافی در اختیار آن بگذاریم تا از این حیث مشکلی پیش نیاید.

اگر احساس می‌کنید خاک خشک شده است، طوری به آن آب بدهید که رطوبت به‌خوبی به عمق خاک نفوذ کند. پس از هرس کردن و زمانی که گل‌های رز در حال رویش مجدد هستند، حداقل یک‌بار در هفته این کار را انجام دهید.

کوددهی

پس از آنکه خوب خاک را سیراب کردید، به‌اندازهٔ چند مشت کود آلیِ حیوانی یا غذای گل رز اطراف هر درختچه بریزید و، برای تقویت آن، لایه‌ای کود آلی مثل کمپوست [به معنای مخلوط یا ترکیب، از مخلوط موادی چون کود حیوانی، مواد زائد گیاهی مثل برگ‌ها و … درست می‌شود] اضافه کنید.

کوددهی اطراف درختچه‌ها ضروری است. این کار، علاوه بر تغذیه کردن خاک و گل‌های رز، باعث حفظ رطوبت خاک می‌شود و از هدررفتن آن جلوگیری می‌کند، خاک را در روزهای گرم‌تر خنک نگه‌می‌دارد و از رویش علف‌های هرز جلوگیری می‌کند. ۶ تا ۸ هفته پس از هرس‌کردنِ گیاه، انتظار رویش گل‌های تازه را داشته باشید.

ملاحظاتی دربارهٔ آفت‌ها و حشرات در گل های رز داخل باغچه و گلدان

آفات و حشرات هم به‌اندازهٔ ما عاشق گل‌های رز هستند. هنگامی که با رسیدگی کامل امکان رشد خوب و مناسب گیاه را فراهم می‌کنیم، به‌خودی‌خود تاحدودی آن را از چنین خطراتی حفظ می‌کنیم. اما به هر عنوان احتمال رخ‌دادن مشکلاتی وجود دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم:

 

۱. ناپدیدشدنِ غنچه‌ها و شاخه‌ها

هنگامی که رویش مجدد گل‌ها قوت گرفت، موجوداتی جلب گیاه می‌شوند. پس بهتر میباشد شب‌ها گیاه را بپوشانیم و اگر لازم است، از اسپری‌های بازدارنده هم استفاده کنیم.

 

۲. پیدایش آفات و حشره‌های چسبناک روی غنچه‌ها و ساقه‌های تازه‌درآمده

این‌ها همان شته‌ها هستند که به‌خاطر طعم تروتازهٔ غنچه‌ها و ساقه‌های تازه‌درآمده (آن‌هایی که پس از هرس‌کردن رشد می‌کنند) جذب‌شان می‌شوند. اگر در باغچه کفشدوزک داشته باشید، جای نگرانی نیست، چون شکارچی‌های طبیعیِ شته‌ها هستند. کفشدوزک‌ها و نیز پرنده‌های کوچک اگر در اطراف باغچه باشند، شته‌ها امکان زیاد‌شدن پیدا نمی‌کنند. در غیر این صورت، یا باید خودتان شته‌ها را له کنید یا آنکه از اسپری‌های مخصوص آفت‌کش استفاده کنید.

 

۳. ناپدید شدن تکه‌هایی از برگ‌ها

در چنین مواقعی معمولا پای ملخ یا کرم ابریشم در میان است. به دنبال این حشرات بگردید و با دست بکشیدشان یا آنکه از آفت‌کش‌های دوستدار طبیعت استفاده کنید. اگر جای جویدگی روی برگ شبیه به هلال ماه بود، به‌دقت آن را جدا کنید. این احتمالا کار زنبور برگ‌خوار است. این آسیب جزئی مشکلی برای گیاه به وجود نمی‌آورد و ملاحظه یا نظارت خاصی نیاز ندارد.

برای مشاهده قیمت باکس گل رز میتوانید از این لینک دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *